Maržový versus hotovostní účet

IBKR Guide - Margin Account

Maržový versus hotovostní účet

event_note 16.05.2021

Pro provoz našich automatických obchodních systémů využíváme platformu Interactive Brokers (IBKR). Jedním z prvních kroků, které se zde při zakládání účtu řeší, je výběr typu účtu.

Na výběr máte z hotovostního účtu[1] (cash) a maržového účtu[2]. Margin/marže znamená, že si od obchodníka (IBKR) půjčujete hotovost, za kterou následně realizujete obchody. Tento fakt si na první pohled ani neuvědomíte, nicméně vychází z něj principy fungování účtu. Přiblížíme si proto základní rozdíly, které mezi těmito účty jsou.

Prvním rozdílem tak je, že pokud máte účet vedený v českých korunách, pro nákup amerických akcií (který je možný pouze v USD) u maržového nemusíte účtu primární směnu na dolary.  V praxi to funguje tak, že si automaticky půjčujete dolary, za které následně nakupujete či prodáváte akcie. Při ukončení obchodu dostanete výplatu v dolarech, která se znovu automaticky smění na vaši primární měnu (CZK). Zisky jsou u maržového účtu drženy v dolarech. U hotovostního účtu tedy musíte nejdříve „ručně“ měnit koruny na dolary.

U hotovostního účtu není možné shortování/prodej na krátko, tedy spekulovat můžete pouze na růst hodnoty akcií. Zároveň hotovostní účet neumožňuje využívat páky, tedy nakupovat/prodávat akcie za vyšší hotovost než kterou disponujete.

Výhodou hotovostního účtu je nepochybně, že nemusíte mít na účtu žádné minimální zůstatky, u maržového účtu je pak nezbytné disponovat minimálně 2 000 USD[3] či ekvivalentní hodnotou přepočtenou na dolary, rovněž stačí mít menší zkušenosti a příjmy, aby vám obchodník hotovostní typ účtu otevřel.

Pokud tedy plánujete čistě nákup akcií a dlouhodobou spekulaci na jejich růst, bez využití páky, je pro vás hotovostní účet dostačující. Shortování/prodej na krátko je možný na jiných platformách, například eToro.

V případě, že plánujete využívat našich strategií, doporučujeme otevření maržového účtu, ten je celkově profesionálnější, mírně složitější, má také vyšší nároky na založení[4], ale je vhodný na denní obchodování a umožňuje využití páky.

Není vám něco ve článku jasné nebo máme v informacích chybu? Neváhejte nás kontaktovat na software@ccfr.cz.

 

[1] www.interactivebrokers.co.uk/en/index.php?f=1588&p=acctypes3

[2] www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=24862

[3] www.interactivebrokers.eu/en/index.php?f=1597&p=balance

[4] www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=4945&p=tradingrequirements